Пошук

Погода в Полтаві

Оплата самозаміни при підвищенні кваліфікації без відриву від роботи

deti

   Підвищення кваліфікації учителів зачасти відбувається за такою незвичною формою, яка поєднує роботу і підвищення кваліфікації одночасно, що регулюється відповідними графіками та здійснюється з відома органів управління освіти. Тому у розпорядчих документах доцільно врегульовати питання дотримання трудових прав педпрацівників під час підвищення кваліфікації.
   Згідно зі ст.59 Закону України «Про освіту» підвищення кваліфікації може здійснюватися за різними видами та у різних формах (інституційна, дуальна, на робочому місці (на виробництві) тощо). Вид, форму та суб’єкта підвищення кваліфікації обирає педагогічний працівник. Педагогічна рада закладу освіти на основі пропозицій педагогічних працівників затверджує річний план підвищення кваліфікації педагогічних працівників (з відривом чи без відриву від освітнього процесу).

  Частиною 5 ст.59 закону передбачено, що на час підвищення кваліфікації з відривом від освітнього процесу в обсязі, визначеному законодавством, за педагогічним працівником зберігається місце роботи із збереженням середньої заробітної плати.

   Порядок підвищення кваліфікації педагогічних працівників затверджено постановою КМУ від 21.08.2019 № 800 «Деякі питання підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників».

  Пунктом 35 Порядку також встановлено, що на час підвищення кваліфікації педагогічним працівником відповідно до затвердженого плану з відривом від виробництва (освітнього процесу) в обсязі, визначеному законодавством, за педагогічним працівником зберігається місце роботи (посада) із збереженням середньої заробітної плати.

  Тому керівником закладу освіти має бути видано відповідне розпорядження про скерування для підвищення кваліфікації педагогічного працівника в терміни відповідно до затвердженого плану підвищення кваліфікації з відривом чи без відриву від освітнього процесу з урахуванням визначених цим педпрацівником форм підвищення кваліфікації, зокрема й за дистанційної.

   При цьому варто урахувати, що п.5.3.14 Галузевої угоди на 2021-2025 роки Сторони угоди рекомендують керівникам органів та закладів освіти забезпечити дотримання чинного законодавства щодо надання в повному обсязі гарантій і компенсацій працівникам закладів та установ освіти, які направляються для підвищення кваліфікації.

   Пунктом 8.3.3 Галузевої угоди керівникам закладів освіти рекомендовано забезпечити збереження заробітної плати при дистанційній формі підвищення кваліфікації вчителів, зокрема без відриву від освітнього процесу, та, на період оголошеного карантину і здійснення освітнього процесу у дистанційному режимі, оплати праці за фактично виконаний ними обсяг навчального навантаження.

   Згідно з п.1.4 Галузевої Угоди положення Угоди діють безпосередньо та поширюються на працівників закладів освіти, які перебувають у сфері дії сторін Угоди, і є обов'язковими для включення до колективних договорів та угод.

  Тому оплата за проведені навчальні заняття має провадитися вчителеві з погодинного розрахунку, на умовах самозаміни відповідно до п.73 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102.

    Окрім гарантій щодо збереження місця роботи (посади) та середньої заробітної плати, що передбачені постановою КМУ від 28.06.1997 № 695 «Про гарантії і компенсації для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, підготовки, перепідготовки, навчання інших професій з відривом від виробництва», працівникам також гарантовано матеріальну компенсацію за проїзд до місця підвищення кваліфікації, проживання, харчування. При дистанційній формі підвищення кваліфікації, коли процес відбувається на одному місці, лише з застосуванням засобу комунікації, потреба у здійсненні таких виплат відпадає.

    Офіційне джерело: https://pon.org.ua/novyny/10952-oplata-samozaminy-pry-pidvyshchenni-kvalifikacii-bez-vidryvu-vid-roboty.html