Посадові обов’язки прибиральників загальноосвітніх навчальних закладів та оплата праці.
Відповідно до п.23 Методичних рекомендацій з питань порядку формування штатів загальноосвітніх навчально-виховних закладів (лист Міністерства освіти і науки України №1/9-234 від 19.06.2001р. із змінами і доповненнями) посада прибиральника приміщень вводиться із розрахунку 0,5 посади на кожні 250 кв. м. площі, що прибирається.
У школах, де заняття проводяться в другу зміну або є групи продовженого дня, додатково вводиться посада з розрахунку 0,5 посади на 250 кв. м. площі. При розрахунку площі, що прибирається, не враховується площа класних кімнат (кабінетів) 8-11 кл., інша площа, що прибирається учнями цих класів, а також площа стін, вікон, панелей.
Тривалість робочого часу прибиральника приміщень складає 40 годин на тиждень. Згідно із кваліфікаційною характеристикою прибиральника службових приміщень (наказ Міністерства праці і соціальної політики України від 29.12.2004р. №336), «Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників», зазначений працівник прибирає службові приміщення адміністративних будівель, коридори, сходи, санвузли, туалети. Витирає пил, підмітає і миє вручну, або за допомогою машин і пристроїв стіни, підлогу, стелю, віконні рами і скло, дверні блоки, меблі та килимові вироби. Чистить та дезінфікує раковини та інше санітарно-технічне устаткування. Очищає урни від паперу і промиває їх дезінфікуючими розчинами, збирає сміття і відносить його до встановленого місця. Додержується правил санітарії і гігієни в приміщеннях де прибирає.
В канікулярний час в межах основного робочого часу прибиральники залучаються до виконання господарських доручень, пов’язаних із ремонтом школи: білення стін, стелі, фарбування вікон, дверей та стін школи, що не передбачено нормативними документами. Без їх згоди адміністрація навчального закладу не має права зобов’язати їх виконувати такий перелік робіт.
Відповідно до п.15 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти 15.04.93р. №102 – місячні посадові оклади прибиральників, які використовують дезінфікуючі засоби, а також тих, які зайняті прибиранням туалетів підвищуються на 10 відсотків.
При визначенні умов оплати праці прибиральників слід керуватися чинними нормами п.33 та додатку №9 зазначеної Інструкції.
Прибиральникам службових приміщень, як і всім іншим працівникам, може бути встановлено ряд інших виплат, передбачених наказом Міністерства освіти і науки №557 від 26.09.2005р., а саме:
- надбавки за складність, напруженість в роботі у розмірі до 50 відсотків посадового окладу;
- доплати у розмірі до 50 відсотків посадового окладу за виконання обов’язків тимчасово відсутніх працівників, суміщення професії, за розширення зон обслуговування, або збільшення обсягу виконуваних робіт.
- матеріальна допомога, в тому числі на оздоровлення (надається керівником навчального закладу за погодженням з профспілковим комітетом в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах доходів і видатків, у сумі не більш ніж один посадовий оклад на рік).
- премії (преміювання здійснюється з урахуванням їх особистого внеску в загальні результати роботи в межах коштів на оплату праці відповідно до затвердженого за погодженням з профспілковим комітетом положення про порядок і розміри преміювання).